فعالیت های کم بینایان و نابینایان

فعالیت های سرگرم کننده برای کودکان، بزرگسالان و سالمندان نابینا و کم بینا

داشتن نقص بینایی مانعی قطعی برای زندگی کردن نیست. از شبکه های پشتیبانی گرفته تا تمرینات، راه های بی شماری برای افراد نابینا، کم بینا وجود دارد تا فعال و درگیر بمانند. در اینجا به برخی از فعالیت های پیشنهادی مخصوص این افراد می پردازیم.

 

 فعالیت های سرگرم کننده برای کودکان کم بینا 

چه جشن تولد باشد و چه یک گردش خانوادگی، فعالیت های کودکان کم بینا باید متناسب با سن و توانایی های آنها باشد. این موارد سرگرم کننده، جذاب و آموزشی را امتحان کنید:

1. بازی های لمسی (Tactile Games):

ساختن لگو، چیدن پازل ها یا بازی های رومیزی حس لامسه را درگیر می کند.

از طریق این تمرین ها، بچه ها می توانند خلاقیت و تخیل خود را با اشکال، رنگ ها و بافت ها کشف کنند. آنها همچنین می توانند مهارت های حل مسئله و حرکتی ظریف خود را تقویت کنند.

2.تورهای صوتی:

رفتن به یک تور صوتی در موزه یا باغ وحش محلی می تواند سرگرم کننده باشد. گوش دادن به توضیحات نمایشگاه ها و فعالیت ها به آنها کمک می کند تا تصویر بزرگتر را درک کنند و تخیل و خلاقیت آنها را تشویق می کند.

فعالیت های تعاملی مانند این ها می تواند مهارت های اجتماعی و ارتباطی آنها را نیز توسعه دهد. 

3.پروژه های هنری:

کودکان کم بینا می توانند با دستان خود آثار هنری زیبایی خلق کنند. می توانید با نقاشی انگشتی، مجسمه های گلی و کاغذ فشرده (paper mache) آنها را به نوآوری تشویق کنید.

آنها همچنین می توانند با فعالیت هایی مانند سفالگری، نجاری و بافندگی را آزمایش کنند تا مهارت های حرکتی ظریف و ابراز وجود را در خود تقویت کنند.

4.باغبانی:

کاشت یک گیاه یا گل می تواند باعث شکیبایی و قدردانی از محیط زیست شود.

کودکان می توانند گیاهان، گل ها و حیوانات مختلف را از طریق آبیاری، کاشت و در گلدان گذاشتن احساس و شناسایی کنند. باغبانی همچنین به آنها یاد می دهد که چگونه مسئولیت پذیر باشند.

5.فعالیت های موسیقی:

ثبت نام کودکان در کلاس های موسیقی یا نواختن ساز راه های خوبی برای ابراز احساسات کودکان است. همچنین باعث می شود آنها بر روی فعالیت هایی تمرکز کنند که صرفاً به بینایی متکی نیستند. 

آواز خواندن، رقصیدن و نواختن ساز می تواند اعتماد به نفس و عزت نفس آنها را تقویت کند. تمرینات موسیقی نیز استعدادها و مهارت های آنها را اصلاح می کند.

6.حیوان درمانی:

مزایای تعامل با حیوانات بسیار زیاد است. می‌توانید به کودکان کم‌بینا اجازه دهید در باغ‌وحشی که برای نوازش حیوانات خانگی هستند، بگردند، به تیمار کردن یا غذا دادن به حیوانات کمک کنند، یا حتی در رویدادهایی مانند اسب‌سواری و سورتمه‌سواری سگ شرکت کنند. انجام این کار به آنها اجازه می دهد تا مهارت های زندگی مانند همدلی و بهبود خلق و خوی خود را توسعه دهند.

 

فعالیت های سرگرم کننده برای بزرگسالان کم بینا 

بزرگسالان کم بینا فعالیت های مختلفی برای تقویت سلامت جسمی، ذهنی و اجتماعی خود انجام می دهند.

این سرگرمی های مفید را با آنها کاوش کنید: 

1. آشپزی:

تهیه غذا، لذت ایجاد غذاها و دسرهای خوشمزه را با نتایجی دلپذیر به ارمغان می آورد. 

با کار کردن در کنار یک مربی، بزرگسالان کم بینا می توانند دستور العمل های مورد علاقه خود را تهیه کنند و در عین حال تکنیک های صحیح تهیه آن ها را بیاموزند.

2.برنامه تمرین های ورزشی:

حفظ سلامتی با فعالیت هایی مانند شنا، تای چی یا پیاده روی راه های خوبی برای فعال ماندن هستند.

این تمرینات باعث درک بهتر محیط اطراف و تقویت عضلات می شود. ورزش همچنین سطح استرس را کاهش می دهد، تمرکز و توجه را بهبود می بخشد.

3.کتاب های صوتی و پادکست:

برای بزرگسالان کم بینا، کتاب‌های صوتی و پادکست‌ها دانش و فرصتی برای رشد هستند. از کشف رازهای تاریخ، علم و فرهنگ تا فرار به داستان‌های تخیلی جذاب، این فعالیت‌ها می‌توانند درک خود را گسترش دهند و در عین حال مهارت‌های ارتباطی خود را تقویت کنند. 

4.دوره های فناوری:

فناوری می تواند دنیایی از فرصت ها را باز کند. بزرگسالان کم بینا می توانند با افرادی که دور زندگی می کنند صحبت کنند، فعالیت های آنلاین را امتحان کنند و از نرم افزار خاصی استفاده کنند که صدا را تشخیص می دهد. بهره‌گیری از این نوآوری‌ها به آن‌ها اجازه می‌دهد تا تمام دنیای دیجیتال محور را تجربه کنند.

5.قدردانی از هنر: 

بازدید از گالری‌های هنری، کنسرت‌ها و موزه‌ها، قدردانی از اشکال مختلف هنری را به همراه خواهد داشت.

بزرگسالان کم بینا می توانند در حین شرکت در کارگاه های مجسمه سازی، نقاشی و عکاسی به توضیحات شفاهی و تورهای صوتی گوش دهند. این تجربیات در عین الهام بخشیدن به خلاقیت، دیدگاه جدیدی را ارائه می دهند.

6.اجتماعی شدن و کار داوطلبانه:

پیوستن به باشگاه ها و شرکت در فعالیت های اجتماعی راهی عالی برای بزرگترها برای گسترش افق های خود است. از این گذشته، روابط جدید را فراهم می کند و پیوندهای جامعه را تقویت می کند. 

از ایجاد پروژه های صنایع دستی زیبا گرفته تا کاوش در کارهای خیریه معنادار، این فرصت ها باعث ایجاد اعتماد به نفس و افزایش عزت نفس می شوند.

7.نجاری:

نجاری می تواند یک تجربه رضایت بخش برای بزرگسالان باشد و فرصتی هیجان انگیز برای استفاده از ماهیچه های خلاق و توانایی های حل مسئله ارائه دهد. 

ساخت وسایلی مانند مبلمان یا اسباب بازی ها، مهارت های حرکتی و هماهنگی دست و چشم را تقویت می کند. این همچنین رضایت شما را از دیدن کار سخت شما فراهم می کند و رویا را به واقعیت تبدیل می کند. 

8.موسیقی و رقص:

بزرگسالان دارای اختلال بینایی می توانند لذت موسیقی و قدرت شفابخش آن را کشف کنند. آن‌ها می‌توانند مهارت‌های هماهنگی خود را از طریق طبل زدن، آواز خواندن و یا رقص ایجاد کنند. 

آنها همچنین می توانند از طریق چنین فعالیت هایی تعامل اجتماعی را تقویت کنند، در حالی که اوقات شگفت انگیزی را سپری می کنند. 

9.هنر و صنایع دستی:

با راهنمایی مناسب، بزرگسالان کم بینا می توانند جنبه هنری خود را از طریق فعالیت های لمسی و بصری کشف کنند. 

بافندگی، دوخت متقاطع، اوریگامی یا جواهرات سازی، این کارهای حیله گرانه به آنها اجازه می دهد تا انواع بافت ها و رنگ ها را کشف کنند. به علاوه، آنها پس از تکمیل، مهارت های بسیاری برای عرضه خواهند داشت.

10.فعالیت در فضای باز:

یک میزان استانداردی از ماجراجویی در طبیعت برای سالم ماندن از نظر روحی و جسمی لازم است. فعالیت‌های خارج از منزل مانند پیاده‌روی و کمپینگ فرصتی منحصر به فرد برای کشف طبیعت و در عین حال فعال ماندن فراهم می‌کند. 

تماشای پرندگان یا ردیابی حیوانات می تواند راه های هیجان انگیزی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دنیای طبیعی باشد. 

11.ماساژ درمانی:

ماساژ درمانی برای بزرگسالانی که به دنبال آشنایی بیشتر با خود و بینش خود هستند، تجربه ای فراگیر ارائه می دهد.

پس از همه، تسکین درد فیزیکی و فرصتی برای آرامش و استراحت فراهم می کند. علاوه بر این، تنش عضلانی را کاهش می دهد، باعث آرامش می شود و گردش خون را بهبود می بخشد. 

 

فعالیت های سرگرم کننده برای سالمندان کم بینا 

برای سالمندانی که بینایی ضعیفی دارند، انجام فعالیت هایی برای کاوش و درگیر نگه داشتن آنها ممکن است سخت باشد. 

با این حال، موارد زیر می تواند به آنها کمک کند در ارتباط باقی بمانند و ذهن و بدن را تحریک کنند:

1. بازی های تخته ای:

بازی های کلاسیک مانند شطرنج یا تخته نرد می توانند برای گذراندن وقت با خانواده و دوستان لذت بخش باشند. 

حتی می‌توانید برخی از بازی ها  را که به دید کامل نیاز دارند با تخته‌های بزرگ‌تر و قطعات لمسی اصلاح کنید. داشتن نسخه های بریل شطرنج نیز گزینه ای عالی برای سالمندان نابینا است.

2.کارهای خانه ساده:

سالمندان کم بینا می توانند از انجام کارهای معنی دار در اطراف خانه خود، مانند تا کردن و مرتب کردن لباس های شسته شده یا شستن ظروف، لذت ببرند. 

با درگیر شدن در این کارها، آنها یک تمرین روزانه برای تحریک بدن و ذهن و در عین حال تقویت حس لامسه دریافت می کنند. 

3.پازل:

پازل‌های فیزیکی یک فعالیت عالی است که سالمندان با دید کم می‌توانند در آن شرکت کنند. برای افراد کم بینا، نسخه‌های لمسی خاصی از این فعالیت‌ها وجود دارد که به آنها امکان می‌دهد اشکال و بافت‌ها را کشف کنند. این همچنین یک راه عالی برای تیز نگه داشتن ذهن با افزایش سن این افراد است. 

 

همه این فعالیت ها نیاز به تعامل لمسی دارند که ذهن آنها را تحریک می کند و به آنها اجازه می دهد کارهای دستی خود را به رخ بکشند.

منبع مقاله:

visioncenter.org

Loading

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.