دید تونلی

چه چیزی باعث از دست دادن بینایی محیطی یا بینایی تونلی می شود؟

از دست دادن بینایی محیطی (PVL) زمانی رخ می دهد که شما نمی توانید اشیا را ببینید مگر اینکه درست در مقابل شما باشند. این به عنوان دید تونلی نیز شناخته می شود. از دست دادن دید جانبی می تواند موانعی را در زندگی روزمره شما ایجاد کند که اغلب بر جهت گیری کلی شما، نحوه رفت و آمد شما و میزان دید شما در شب تاثیر می گذارد.

PVL می تواند ناشی از بیماری های چشمی و سایر شرایط سلامتی باشد. مهم است که فوراً برای آنها درمان شوید، زیرا اغلب غیرممکن است که بینایی از دست رفته را بازیابی کنید. جستجوی درمان زودهنگام ممکن است به جلوگیری از کاهش بیشتر بینایی کمک کند.

علل از دست دادن دید جانبی

چندین بیماری زمینه ای ممکن است علت PVL باشد. میگرن باعث PVL موقت می شود، در حالی که سایر شرایط شما را در معرض خطر ابتلا به PVL دائمی قرار می دهد. ممکن است به مرور زمان PVL را تجربه کنید و در ابتدا فقط بخشی از دید جانبی شما تحت تأثیر قرار می گیرد.

برخی از دلایل PVL عبارتند از:

گلوکوم

این عارضه چشمی به دلیل تجمع مایعات باعث فشار در چشم می شود و مستقیماً بینایی محیطی را تحت تأثیر قرار می دهد. اگر درمان نشود، می تواند عصب بینایی را تحت تاثیر قرار دهد و باعث کوری غیرقابل برگشت شود.

رتینیت پیگمانتوزا

این بیماری ارثی به تدریج باعث PVL می شود و همچنین دید در شب و حتی دید مرکزی را با بدتر شدن شبکیه شما تحت تأثیر قرار می دهد. هیچ درمانی برای این بیماری نادر وجود ندارد، اما اگر زود تشخیص داده شود، ممکن است بتوانید برای کاهش بینایی برنامه ریزی کنید.

اسکاتوما

اگر شبکیه چشم شما آسیب دیده باشد، ممکن است یک نقطه کور در بینایی خود ایجاد کنید که به نام اسکوتوما شناخته می شود. این می تواند ناشی از گلوکوم، التهاب و سایر بیماری های چشمی مانند دژنراسیون ماکولا باشد.

سکته

سکته مغزی می تواند باعث از دست دادن بینایی در یک طرف هر چشم به طور دائم شود. این به این دلیل است که سکته مغزی به یک طرف مغز آسیب می رساند. این یک نوع از دست دادن بینایی عصبی است، زیرا چشمان شما هنوز در فعال هستند، اما مغز شما نمی تواند آنچه را که می بینید پردازش کند. سکته مغزی نیز ممکن است منجر به اسکوتوما شود.

رتینوپاتی دیابتی

این وضعیت در صورتی رخ می دهد که دیابت دارید و به دلیل قند خون بالا که رگ های خونی چشم شما را ملتهب یا محدود می کند، آسیب به شبکیه خود را تجربه کنید.

میگرن

میگرن نوعی سردرد است که می تواند منجر به تغییرات بینایی شود. بنیاد میگرن آمریکا بیان می کند که 25 تا 30 درصد از مبتلایان به میگرن تغییرات بینایی را در طول میگرن همراه با هاله تجربه می کنند. این ممکن است شامل PVL موقت باشد.

علائم دید تونلی:

بسته به علت آن، ممکن است به تدریج یا به طور ناگهانی متوجه PVL شوید. برخی از علائم PVL ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • برخورد به اشیا
 • افتادن
 • مشکل در حرکت در فضاهای شلوغ مانند مراکز خرید یا در رویدادها
 • ناتوانی در دید مناسب در تاریکی که به عنوان شب کوری نیز شناخته می شود
 • مشکل رانندگی در شب و حتی روز

شما ممکن است فقط در یک چشم یا در هر دو چشم PVL داشته باشید. شما باید علائم خود را با پزشک در میان بگذارید تا مشخص شود که آیا می توانید ایمن رانندگی کنید یا در سایر فعالیت های پرخطر با PVL شرکت کنید.

 

در اینجا علائم دیگری وجود دارد که در صورت داشتن یکی از شرایط زیر، ممکن است با PVL آن را   تجربه کنید:

گلوکوم: شما ممکن است متوجه علائم این بیماری نشوید، بنابراین ضروری است که به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید. آب سیاه ابتدا لبه های بینایی شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

رتینیت پیگمانتوزا: اولین علامتی که ممکن است از این عارضه تجربه کنید، مشکل دیدن در شب است. سپس این وضعیت بیرونی ترین زوایای دید شما را تحت تاثیر قرار می دهد و سپس به سمت دید مرکزی شما می آید.

اسکاتوما: علامت اصلی این عارضه، مشاهده یک نقطه کور در یک زاویه خاص در دید شما است. می تواند بینایی مرکزی یا محیطی را تحت تاثیر قرار دهد.

سکته: حتی ممکن است متوجه نشوید که PVL در یک طرف بینایی خود دارید. اگر نگاهی به آینه بیندازید و فقط یک طرف صورت خود را ببینید ممکن است ابتدا متوجه آن شوید.

میگرن: تغییرات بینایی معمولاً به مدت 10 تا 30 دقیقه در هر دو چشم در طول حمله میگرن رخ می دهد.

رتینوپاتی دیابتی: علائم این عارضه شامل تاری دید، مشاهده نقاط خالی در میدان دید و مشکل در دید در شب است. این وضعیت هر دو چشم را درگیر می کند.

درمان های پیشنهادی

در بسیاری از موارد PVL، دید جانبی شما ممکن است بازیابی نشود. مهم است که به طور منظم به چشم پزشک مراجعه کنید تا شرایطی را که ممکن است PVL شما را برای همیشه تحت تاثیر قرار دهد، بررسی و تشخیص دهید. در صورت ابتلا به PVL، پزشک شما ممکن است بتواند تغییرات خاصی در سبک زندگی شما ایجاد کند. این تغییرات شامل آموزش در مورد نحوه اسکن بصری جهان اطراف با استفاده از بینایی است که دارید. برخی از تحقیقات فعلی استفاده از عینک های دارای منشور را بررسی می کنند که در صورت داشتن PVL می تواند دید جانبی شما را تقویت کند.

پزشک شما درمان هایی را برای شرایط ایجاد کننده PVL و کمک به کاهش کاهش بینایی توصیه می کند:

گلوکوم: ممکن است مجبور شوید از قطره های چشمی یا شکل دیگری از دارو استفاده کنید و همچنین برای جلوگیری از بدتر شدن گلوکوم، تحت عمل جراحی قرار بگیرید.

رتینیت پیگمانتوزا: هیچ درمان یا درمانی برای این عارضه وجود ندارد، اما پزشک ممکن است با بدتر شدن بینایی، دستگاه های کمکی یا مصرف ویتامین A را برای کاهش از دست دادن بینایی توصیه کند.

اسکاتوما: ممکن است به فکر اضافه کردن نورهای روشن به اتاق‌ها و بزرگ‌نمایی صفحه نمایش یا مطالب چاپی خود باشید تا بهتر ببینید.

سکته: ممکن است درمان PVL ناشی از این وضعیت ممکن نباشد، اما پزشک ممکن است غربالگری بصری و استفاده از منشور روی عینک را برای کمک به شما توصیه کند.

میگرن: درمان میگرن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. می توانید از ترکیبی از داروها برای استفاده در هنگام حمله میگرن و پیشگیری از آنها استفاده کنید. پزشک شما همچنین ممکن است تغییرات خاصی در سبک زندگی را برای جلوگیری از شروع آنها توصیه کند.

رتینوپاتی دیابتی: درمان این عارضه ممکن است شامل داروهایی برای کنترل قند خون و فشار خون و کند کردن پیشرفت کاهش بینایی باشد. جراحی نیز ممکن است یک گزینه باشد.

چه زمانی باید به چشم پزشک مراجعه کنید؟

در صورت مشاهده PVL باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. همچنین باید به طور منظم به چشم پزشک مراجعه کنید تا شرایط بالقوه ای را که ممکن است بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد، تحت نظر داشته باشید. اگر در مراحل اولیه به بیماری مبتلا شوید، پزشک ممکن است بتواند از کاهش چشمگیر بینایی جلوگیری کند.

آکادمی چشم پزشکی آمریکا توصیه می کند که تا سن 40 سالگی به پزشک مراجعه کنید تا از نظر شرایط مختلف چشمی آزمایش شوید تا از بروز علائم ناخواسته مانند PVL جلوگیری کنید.

 

مقابله با کاهش بینایی

PVL و سایر اشکال از دست دادن بینایی ممکن است در طول زمان به روش های قابل توجهی بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد. داشتن چشم انداز مثبت و یافتن منابعی برای کمک به شما اولین قدم های عالی برای مقابله با کاهش بینایی است.

در اینجا چند راه دیگر وجود دارد که می توانید با این کاهش بینایی زندگی کنید:

 • با پزشک خود در مورد راه های درمان و سازگاری با زندگی با PVL صحبت کنید.
 • در مورد وضعیت خود با خانواده و دوستان صحبت کنید و به آنها اجازه دهید که پشتیبان شما باشند.
 • با خوردن یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و شرکت در فعالیت هایی که استرس را کاهش می دهد تا سلامت کلی جسمی و روانی خود را حفظ کنید، مراقبت از خود را تمرین کنید.
 • خانه خود را تغییر دهید تا به شما در مسیریابی و جلوگیری از سقوط کمک کند: می توانید میله های دستگیره را در مناطقی که ممکن است بیشتر در معرض خطر سقوط قرار داشته باشید نصب کنید و درهم و برهمی و سایر اشیایی را که ممکن است هنگام راه رفتن در سر راه شما قرار بگیرند را حذف کنید.
 • نور اضافی را به اتاق های کم نور اضافه کنید.
 • به یک مشاور مراجعه کنید یا به یک گروه پشتیبانی همسالان بپیوندید تا درباره زندگی با کاهش بینایی صحبت کنید.

 

شرایط متعددی می‌توانند باعث ایجاد PVL شوند، و انجام منظم غربالگری‌های چشمی برای جلوگیری از از دست دادن بینایی مهم است. اگر علائم را نادیده بگیرید، ممکن است با گذشت زمان از دست دادن بینایی بیشتری را تجربه کنید.

برای صحبت در مورد علائم خود به پزشک مراجعه کنید. انجام درمان پیشگیرانه یا زودهنگام ممکن است به شما در کنترل عوارض بیشتر ناشی از PVL کمک کند. اگر شرایطی دارید که باعث PVL دائمی شده است، با پزشک خود در مورد راه های توانبخشی که می توانید با کاهش بینایی خود کنار بیایید صحبت کنید.

 

منبع مقاله: 

https://www.healthline.com/

Loading

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.