تکنولوژی کمکی در حمام برای کم بینایان و نابینایان

“افراد نابینا چگونه از حمام استفاده می کنند؟”

“صبر کن، آیا نابینایان از دستشویی استفاده می کنند؟”

این فقط بچه های کوچک نیستند که این سوالات را می پرسند. معلمان، دوستان، بزرگسالان غریبه، و حتی هم اتاقی های دانشگاهم که در حمام مشترک داشتیم می‌پرسند که آیا یک نفر کم بینا می‌تواند به تنهایی از حمام استفاده کند یا اینکه آیا یک کم بینا حتی از حمام استفاده می‌کند. در حالی که افراد که بینایی خود را از دست دادند اغلب مجبورند با در دسترس نبودن بسیاری از مکان‌ها مقابله کنند ولی فناوری کمکی برای حمام وجود دارد که می تواند به افرادی که با دید کم و نابینا زندگی می کنند با تکمیل وظایف مربوط به استفاده از حمام و دوش گرفتن کمک کند. اینجا لیستی از ابزارهای مورد علاقه من برای حمام، و همچنین برخی از ابزارهای فناوری کمکی کمتر مورد علاقه من برای حمام را ذکر کردم.

 

چه فناوری هایی کمک کننده است؟

قانون کمک‌های مرتبط با فناوری به افراد دارای معلولیت در سال 1988 (قانون فناوری) یک دستگاه فناوری کمکی را اینگونه تعریف می‌کند: «هر اقلام، قطعه تجهیزات یا سیستم محصول، خواه به صورت تجاری از قفسه به دست آمده، تغییر یافته یا سفارشی شده باشد که برای حفظ یا بهبود قابلیت های عملکردی افراد با اختلال بینایی استفاده شود. قانون فناوری همچنین خدمات فناوری کمکی را اینگونه تعریف می کند: «هر سرویسی که مستقیماً به یک فرد دارای معلولیت در انتخاب، خرید یا استفاده از یک دستگاه فناوری کمکی کمک می کند.

چند نمونه از فناوری کمکی حمام عبارتند از:

• نیمکت دوش

• ریل های دستگیره‌ای

• سر دوش قابل تنظیم یا دستی

• نیمکت های متحرک

• شامپو سر یا بدن بدون نیاز به آبکشی

فناوری کمکی می تواند توسط افراد با هر سن و پیشینه ای استفاده شود و همچنین می تواند برای افراد بدون معلولیت مفید باشد. در حمام، من ترکیبی از ابزارها را دارم که عمدتاً برای افراد کم بینا و افراد دارای معلولیت جسمی طراحی شده‌اند، اگرچه قطعاً این ابزارها می‌توانند برای افراد با معلولیت های مختلف استفاده شوند.

آیا فناوری کمکی برای همه چیز لازم است؟

من چندین محصول را در طول سال‌ها دیده‌ام که برای افراد مبتلا به کاهش بینایی هدف قرار گرفته‌اند و ادعا می‌کنند که فناوری کمکی برای حمام هستند، اما در واقعیت، این ابزارها خیلی کمک کننده یا کاملا ضروری نیستند. چند نمونه از فناوری کمکی بی فایده برای حمام:

  • نگهدارنده کاغذ توالت سخنگو
  • استفاده از برنامه های تفسیر بصری برای پیمایش در حمام، که در ایالات متحده غیرقانونی است
  • هشدارهایی در مورد رنگ دستمال توالت/ پد

برچسب های لمسی (Tactile Labels)

برچسب‌های لمسی که گاهی به آن برچسب‌های لمسی یا نقاط دست‌انداز می‌گویند، برچسب‌های پلاستیکی برجسته‌ای هستند که می‌توانند تقریباً به هر سطحی متصل شوند. آن‌ها برای ایجاد حمام های در دسترس برای کسانی که اختلال بینایی دارند عالی هستند، زیرا ارزان هستند و معمولاً ضد آب هستند، بنابراین می توان آنها را به منابع مختلف متصل کرد. برخی از برچسب های لمسی با بریل ارائه می شوند، اگرچه برخی دیگر هستند که به سادگی اشکال برجسته شده است. چند نمونه از روش های استفاده از برچسب های لمسی در حمام عبارتند از:

  • در مورد محصولات حمام یا قوطی، یعنی برای تمایز بین شامپو و نرم کننده
  •  برای نشان دادن دمای راحت / ترجیحی در حمام
  • برچسب زدن دارو در کابینت‌ها
  • نشان دادن اطلاعات روی کلید چراغ

نرده دوش و دستگیره‌های ریلی

در حالی که نرده دوش انتخاب اول افرادی که بینایی‌شان را نیست و در واقع ریلینگ حمام یک انتخاب رایج برای افرادی است که در تعادل زیر دوش مشکل دارند یا مستعد سرگیجه هستند. وقتی در یک خوابگاه کالج زندگی میکردم، من یک دوش قابل جابجایی خریدم که به من کمک کرد تعادلم را در حمام حفظ کنم، زیرا چیز دیگری برای تکیه دادن نداشتم. این نرده دوش زمانی که در خوابگاه حمام ها دستگیره ریل دار نداشت، وسیله‌ی مفیدی برام بود.

دستگاه پخش خمیر دندان

به جای فشار دادن خمیر دندان از لوله، دستگاه پخش خمیردندان به کاربران این امکان را می دهد که مسواک خود را به سمت اهرم فشار دهند و مقدار صحیح خمیر دندان را روی مسواک خود قرار دهند، بدون نیاز به فشردن اضافی. اگرچه این نشان دهنده این نیست که افراد نابینا یا کم بینا همگی در قرار دادن خمیر دندان روی مسواک مشکل دارند، من شخصاً در مصرف مقدار مناسب خمیر دندان روی مسواک مشکل دارم و به طور تصادفی مقادیر زیادی خمیر دندان ریخته شده است، بنابراین داشتن یک همچین خمیردندان برای من بسیار کارآمد است.

دستمال مرطوب نزدیک توالت

در حالی که من عصای نابینایی خود را به داخل سرویس بهداشتی خودم نمیبرم ، وقتی سرویس بهداشتی عمومی می روم آن را با خودم می برم. یکی از جزئیات کوچک اما بسیار مفیدی که در سرویس بهداشتی‌های معلولان دیده ام این است که دستمال مرطوب در غرفه داشته باشم تا بتوانم به سرعت قبل از اینکه به عصای سفیدم دست بزنم و سینک ظرفشویی پیدا کنم، دستم را تمیز کنم. این همچنین برای افرادی که از ویلچر و ابزار های مشابه استفاده می کنند بسیار مفید است.

پایه سشوار

به جای نیاز به نگه داشتن سشوار، پایه های سشوار به کاربران این امکان را می دهد که سشوار را روی یک پایه قابل تنظیم قرار دهند تا مجبور نباشند دائماً آن را نگه دارند یا سعی کنند بفهمند موهایشان به اندازه ای که نیاز دارند خشک است. در حالی که اغلب موهایم را با سشوار خشک نمی کنم، این یک ابزار کمکی است که در مواقعی که به آن نیاز دارم از آن استفاده کنم.

نورپردازی مناسب

نورپردازی مناسب برای هر اتاقی در خانه مهم است، اما داشتن نور مناسب در حمام برای افراد کم بینا بسیار مهم است. بهترین یا مناسب ترین راه حل این است که بسته به شخص و وضعیت چشمی دارد روشنایی متفاوتی ایجاد شود.

 

مکان های تعیین شده برای اقلام مختلف

این روش یک فناوری کمکی فنی نیست، اما بخش بسیار مهمی از ایجاد یک حمام در دسترس برای کسانی‌است که بینایی خود را از دست داده اند. اطمینان حاصل کنید که هر وسیله در حمام دارای یک مکان مشخص است و پس از استفاده دوباره در جای خود قرار می گیرد. این کار به افراد اجازه می دهد تا بتوانند محصولات را به طور مستقل مکان یابی کنند و از قرار گرفتن غیرمنتظره اقلام جلوگیری می کند.

به عنوان مثال، من به طور موقت سطل زباله را بدون اینکه به دوستم که کم بیناست بگویم، جابجا کردم، و او در نهایت با سطل زباله برخورد کرد زیرا انتظار نداشت آن طرف حمام باشد.

 

خلاصه فناوری کمکی حمام برای کم بینایان و نابینایان

• فناوری کمکی به هر ابزار یا محصولی گفته می شود که برای کمک به افراد دارای معلولیت استفاده می شود

• برچسب های لمسی را می توان تقریباً به هر سطحی چسباند از جمله دیوارها، بطری ها یا شیرآلات

• نرده های دوش می توانند به تعادل افراد مبتلا به سرگیجه یا تعادل ضعیف در هنگام دوش گرفتن کمک کند

• دستگاه پخش خمیردندان به افراد اجازه می دهد که فقط با یک دست خمیر دندان روی مسواک قرار دهند

• دستمال مرطوب نزدیک توالت به افراد اجازه می دهد تا دستان خود را قبل از دست زدن به تجهیزات کمک حرکتی، ضد عفونی کنند

• یک پایه سشوار یک گزینه بدون نیاز به نگه داشتن برای خشک کردن مو در اختیار کاربران قرار می دهد

• نور مناسب می تواند به افراد کمک کند که با خیال راحت کارهای شخصی خود را انجام دهند

• داشتن یک مکان مشخص برای اقلام مختلف می تواند به اطمینان از اینکه افراد مبتلا به از دست دادن بینایی می توانند محصولات را به طور مستقل پیدا کنند، کمک شایانی کند.

 

منبع:

https://veroniiiica.com

Loading

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.