این ۷ نشانه هشدار دهنده مشکلات جدی چشمی را «نادیده نگیرید»

مشکلات جدی چشمی اغلب هیچ دردی ایجاد نمی کنند. در اینجا ۷ علامت هشدار دهنده وجود دارد که نباید نادیده گرفته شوند.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، بیش از 21 میلیون آمریکایی تحت تأثیر مشکلات بینایی قرار دارند. بسیاری از این مسائل نسبتاً جزئی هستند، مانند دوربینی خفیف (دوربینی) یا نزدیک بینی (نزدیک بینی) که هر دوی آنها را می توان با عینک یا لنزهای تماسی اصلاح کرد.

با این حال، بیماری‌های چشمی مانند گلوکوم، جداشدگی شبکیه، رتینوپاتی دیابتی و دژنراسیون ماکولای مرطوب مرتبط با سن می‌توانند باعث آسیب ناگهانی به چشم‌های شما شوند – حتی کوری کامل و دائمی، اگر چشم پزشک شما آن‌ها را به موقع تشخیص ندهد و درمان نکند.

دانستن علائم و نشانه‌های این بیماری‌های جدی چشمی بسیار مهم است، بنابراین در صورت بروز آن‌ها می‌توانید فوراً به چشم پزشک خود اطلاع دهید.

1.تاری یا تحریف ناگهانی دید:

این علامت ممکن است واضح ترین علامتی باشد که بیماران متوجه آن می شوند.

اگر تاری ناگهانی در بینایی خود احساس کردید، مانند یک خط مستقیم که مواج به نظر می رسد، فوراً با چشم پزشک خود مشورت کنید.

تاری دید ناگهانی می تواند دید محیطی یا دید مرکزی شما را تحت تاثیر قرار دهد و می تواند نشانه بسیاری از بیماری های چشمی جدی باشد. برخی از این شرایط نیاز به توجه فوری یک متخصص مراقبت از چشم دارند تا از نابینایی کامل یا جزئی دائمی جلوگیری شود.

شرایطی که ممکن است باعث تاری یا تحریف دید شوند عبارتند از:

جدا شدگی شبکیه

                                        تاری دید

گلوکوم زاویه بسته

عفونت قرنیه

تخریب ماکولای مرطوب مرتبط با سن

ورم ملتحمه (چشم صورتی)

رتینوپاتی دیابتی

 

 

2. تورم روی چشم یا اطراف آن:

التهاب و تحریک پلک ها و بافت های اطراف چشم می تواند باعث تورم و تغییر رنگ چشم شود. تورم اطراف چشم می تواند در اثر ضربه در هر نقطه از سر، صورت یا گردن، یا از یک واکنش آلرژیک خفیف تا شدید به نیش حشرات، گرده، شوره حیوانات یا سایر مواد حساسیت زا و محرک در محیط ایجاد شود. معمولاً با بهبود ناحیه آسیب دیده و یا حذف آلرژن های ایجاد کننده تورم، تورم کاهش می یابد.

با این حال، اگر تورم در مدت زمان طولانی‌تری ادامه داشته باشد، ممکن است این مشکل باشد نشانه یک مشکل جدی تر، مانند:

سیاه چشم

زخم قرنیه

مجرای اشک مسدود شده است

ورم ملتحمه (چشم صورتی)

 

 

3. سردرد:

سردرد بسته به علت ایجاد آن ممکن است متفاوت باشد. افراد می توانند درد مبهم یا درد شدیدی را در پشت چشم یا شقیقه ها احساس کنند. سردرد می تواند به سرعت بیاید و از بین برود، یا ممکن است ساعت ها یا روزها ادامه داشته باشد.اگر هیچ مشکل اساسی جدی وجود نداشته باشد، داروهای بدون نسخه می توانند بسیار مفید باشند.

با این حال، اگر داروهای سردرد معمولی مؤثر نبودند و درد ادامه داشت، توصیه می شود با متخصصان مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. اگرچه سردرد اغلب نشانه استرس عاطفی یا جسمی است، سردرد همچنین می تواند نشانه ای از بیماری های جدی چشم نیز باشد.

برخی از این شرایط ممکن است موارد اورژانسی باشد که نیاز به تماس فوری با چشم پزشک داشته باشد. اگرچه سردرد اغلب نشانه استرس عاطفی یا جسمی است، سردرد همچنین می تواند نشانه ای از بیماری های جدی چشم نیز باشد. برخی از این شرایط ممکن است موارد اورژانسی باشد که نیاز به تماس فوری با چشم پزشک داشته باشد.

بیماری های چشمی که می توانند باعث سردرد شوند عبارتند از:

فوتوکراتیت (آفتاب سوختگی چشم)
گلوکوم زاویه بسته
میگرن
عفونت قرنیه
خستگی چشم

4. قرمزی چشم:

وقتی چشم‌های شما تحریک یا ملتهب می‌شوند، رگ‌های خونی منبسط می‌شوند و باعث می‌شوند قسمت‌های سفید چشم‌تان صورتی یا قرمز به نظر برسد. این می تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله آلرژی، دود و آلاینده های موجود در هوای اطراف شما باشد. اگر به طور ناگهانی متوجه قرمزی چشم شدید، ممکن است یک بیماری چشمی داشته باشید که در موارد جدی، به طور بالقوه می تواند باعث آسیب طولانی مدت چشم و حتی نابینایی شود.

آسیب ها و شرایطی که می توانند باعث قرمزی چشم شوند عبارتند از:

یووئیت
بلفاریت
ورم ملتحمه (چشم صورتی)
گلوکوم

5. حساسیت بیش از حد به نور:

چشمان ما به طور طبیعی برای مقابله با درجات مختلف نور مجهز هستند. با این حال، زمانی که چشم قادر به مقابله با مقدار نور دریافتی نباشد، چیزی به نام فتوفوبیا یا حساسیت به نور شناخته می شود. برخی از فتوفوبیاهای خفیف طبیعی هستند، مانند زمانی که بعد از یک فیلم در سالن سینما به بیرون راه می روید، یا زمانی که صبح برای اولین بار در معرض نور خورشید در اتاق خود از خواب بیدار می شوید. اما فتوفوبیا شدیدی که ادامه می یابد ممکن است نشانه چیز جدی تری باشد.

فتوفوبی شدید یا طولانی ممکن است نشانه های زیر باشد:

میگرن
آب مروارید
استرابیسم (چرخش چشم، به داخل یا خارج)
آلرژی
قوز قرنیه
سایش قرنیه (خراش روی چشم)

5. شناورها:

شناورها خطوط کوچک، نقاط، لکه ها و تارهایی هستند که به نظر می رسد در دید شما شناور هستند، به خصوص زمانی که به اشیاء ساده یا خالی نگاه می کنید، مانند دیوار سفید یا صفحه خالی کامپیوتر. اگر شروع ناگهانی فلوترها یا بیشتر از آنچه که عادت کرده اید را تجربه کردید، باید فوراً با چشم پزشک خود تماس بگیرید.

توده های سلولی است که در داخل چشمان شما شناور هستند. این توده ها روی شبکیه، در پشت چشم شما سایه می اندازند و به صورت شناور ظاهر می شوند. مانند بسیاری از چیزهای موجود در این لیست، شناورهای گاه به گاه در تعداد کم نباید باعث نگرانی شود.

برخی از شرایطی که ممکن است باعث شناورهای شدید شوند عبارتند از:

                                 ذرات شناور 

یووئیت

شبکیه چشم پاره شده

شبکیه جدا شده

لنفوم چشمی

رتینوپاتی دیابتی

جدا شدن زجاجیه خلفی 

 

6. شب کوری:

به طور معمول چشم برای مقابله با شرایط کم نور مجهز است. مردمک چشم منبسط می شود تا تا حد امکان نور موجود را جذب کند و به ما امکان می دهد در محیط های کم نور ببینیم. برخی از بیماری های جدی چشم، توانایی چشم برای دریافت نور یا پردازش آن را محدود می کند، و دیدن آن را در شب یا در محیط های کم نور دشوار می کند.

شب کوری
                                         شب کوری

شرایطی که می تواند باعث شب کوری شود عبارتند از:

نیستاگموس

گلوکوم

آب مروارید

رتینیت پیگمانتوزا

 

 

 

7. چشمک می زند

جرقه های ناگهانی در بینایی شما می تواند با بالا رفتن سن شایع باشد، زیرا این معمولاً در نتیجه کشیدن مایع زجاجیه یا مالش روی شبکیه، در پشت چشم شما اتفاق می افتد. اگر متوجه نورهایی شدید که می توانند به صورت رعد و برق، لامپ های چشمک زن یا ستاره های درخشان ظاهر شوند، اینها می توانند اولین نشانه آسیب یا سایر بیماری های چشمی باشند. یک علامت نگران کننده، دیدن این موارد پس از ضربه به سر یا ضربه مغزی است.

شرایطی که می تواند باعث فلاش شود عبارتند از:

            وجود چشمک در میدان بینایی

میگرن

شبکیه جدا شده

شبکیه چشم پاره شده

عوارض بعد از جراحی

 

 

 

 

دانستن علائم و نشانه های بیماری های جدی چشمی بسیار مهم است، بنابراین در صورت بروز آنها می توانید فوراً به چشم پزشک خود اطلاع دهید.

درمان زودهنگام بیماری‌های جدی چشم می‌تواند بینایی شما را بازگرداند و تضمین کند که سال‌ها از سلامت چشم خوبی برخوردار خواهید بود.

 

منبع: 

www.optometrists.org

Loading

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.