آیا نگاه کردن به کامپیوتر به چشم آسیب می زند؟

ضرب المثل قدیمی می گوید که تماشای بیش از حد تلویزیون باعث می شود چشمان شما صاف شود. امروزه به نظر می رسد که ما بیشتر وقت خود را صرف تماشای صفحه نمایش می کنیم: صفحه کامپیوتر در محل کار، صفحه تلفن همراه برای برقراری تماس یا صفحه تلویزیون برای استراحت. اما تماشای صفحه نمایش چقدر برای چشم ما بد است؟ آیا واقعاً حقیقتی پشت این گفته قدیمی وجود دارد؟

به گفته دکتر بلیکنی، مشاور بینایی سنجی کالج اپتومتریست ها، رایانه ها به طور دائم به چشم ها آسیب نمی رسانند. با این حال، آنها می توانند باعث فشار یا تشدید شرایط موجود چشم شوند.

نگاه کردن به صفحه نمایش کامپیوتر چه مشکلاتی ایجاد می کند؟ 

افرادی که مرتباً به رایانه نگاه می کنند، (به ویژه آنهایی که بیش از سه ساعت در روز به رایانه نگاه می کنند)، ممکن است علائمی مانند:

ناراحتی چشم

سردرد

خارش

خشکی چشم یا آبریزش چشم

احساس سوزش

تغییرات در درک رنگ

تاری دید

مشکل در تمرکز

خستگی چشم 

خستگی چشم نوعی آسیب فشاری مکرر (RSI) است که به دلیل دوره‌های استراحت ناکافی، شرایط کاری نادرست و غیره ایجاد می‌شود. دلایل زیادی برای خستگی چشم وجود دارد. یکی از این تابش خیره کننده است.

دو نوع تابش نور مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد. درخشش مستقیم جایی است که نور مستقیماً به چشمان شما می تابد. در حالی که تابش خیره کننده غیرمستقیم به دلیل انعکاس نور از سطوح به چشم شما ایجاد می شود.

تابش خیره کننده اغلب به دلیل تاریک یا بیش از حد روشن بودن صفحه نمایش کامپیوتر است. تابش خیره کننده منجر به خستگی ماهیچه های چشم می شود، زیرا چشم ها برای تشخیص تصاویر روی صفحه باید تلاش کنند.

یکی دیگر از دلایل اصلی خستگی چشم، موقعیت صفحه نمایش کامپیوتر است. به طور طبیعی، چشم ها طوری قرار می گیرند که مستقیم به جلو و کمی پایین نگاه می کنند. اگر چشم به جهت دیگری نگاه کنند، ماهیچه ها باید به طور مداوم برای حفظ این موقعیت کار کنند.

بنابراین، اگر مانیتور رایانه شما به درستی قرار نگرفته باشد، ماهیچه های چشم باید دائماً کار کنند تا چشم ها را در موقعیت صحیح برای مشاهده مانیتور نگه دارند. برای جلوگیری از کشیدگی چشم در این روش، بالای صفحه کامپیوتر شما نباید بالاتر از سطح چشم باشد.

سندرم خشکی چشم 

به گفته NHS، استفاده صحیح از رایانه می تواند به پیشگیری از سندرم چشم خشک نیز کمک کند. سندرم خشکی چشم وضعیتی است که در آن چشم ها به دلیل کمبود اشک ملتهب می شوند. این کمبود اشک معمولاً به دلیل انسداد غدد ترشح کننده چربی در چشم است. اگرچه این وضعیت باعث ناراحتی می شود، اما معمولاً بینایی را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

راه هایی برای به حداقل رساندن آسیب ناشی از صفحه نمایش کامپیوتر به چشم های شما راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید آسیب‌های احتمالی ناشی از نگاه کردن به صفحه‌ نمایش رایانه را به چشم‌هایتان به حداقل برسانید.

در مرحله اول، مهم است که صفحه نمایش رایانه خود را به گونه ای تنظیم کنید که در موقعیت صحیح نسبت به چشمان شما قرار گیرد.

همانطور که قبلا ذکر شد، بالای صفحه نمایش باید با سطح چشم شما همخوانی داشته باشد. علاوه بر این، صفحه نمایش باید تقریباً 18-30 اینچ از شما قرار گیرد.

صفحه نمایش نیز باید کمی به عقب متمایل شود – بسته به ترجیحات خاص فرد، بین 10 تا 15 درجه. این به این دلیل است که از نورهای داخل سقف صفحه نمایش که به نوعی تابش خیره کننده دریافت نکنید. همچنین می‌توان با قرار دادن پرده‌ها بر روی پنجره‌های مجاور یا استفاده از یک صفحه تابش نور، از تابش خیره‌کننده غیرمستقیم جلوگیری کرد.

علاوه بر تنظیم موقعیت صفحه نمایش، می توانید با پلک زدن مکرر مشکلات چشم را نیز به حداقل برسانید. بسیاری از مردم متوجه نمیشوند که وقتی به صفحه نمایش نگاه می کنند کمتر پلک می زنند. این حال، پلک زدن مهم است، زیرا چشمان شما را در مایعات طبیعی درمانی شسته می شود.

همچنین مهم است که هنگام نگاه کردن به صفحه نمایش خود استراحت کنید. یک راه آسان برای به خاطر سپردن این موضوع این است که به 20-20-20 فکر کنید. این به شما یادآوری می کند که هر 20 دقیقه باید سعی کنید حداقل 20 ثانیه به چیزی در 20 فوت دورتر نگاه کنید. همچنین توصیه می شود به طور کلی از صفحه نمایش خود فاصله بگیرید، به ویژه هر 2 ساعت.

 

آیا نگاه کردن به صفحه نمایش باعث بهبود بینایی می شود؟

علیرغم مشکلات چشمی احتمالی ناشی از تماشای بیش از حد مکرر صفحه نمایش، تحقیقات انجام شده در ایالات متحده در واقع نشان داده است که برخی از مواقع تماشای صفحه می تواند برای چشم مفید باشد.

به طور خاص، آنها دریافتند که انجام بازی های ویدیویی می تواند بینایی را بهبود بخشد. این به این دلیل است که انجام بازی های ویدیویی به کاربران این شانس را می دهد که حساسیت کنتراست خود را بهبود بخشند.

حساسیت کنتراست به این اشاره دارد که یک شی چقدر می تواند محو شود قبل از اینکه تمایز آن از همان میدان دید غیرممکن باشد. این چیزی است که تحت تأثیر افزایش سن قرار می گیرد. حساسیت کنتراست به ویژه برای فعالیت هایی مانند رانندگی در دید ضعیف، مانند مه یا در شب، مهم است.

به طور کلی آیا نگاه کردن به کامپیوتر به چشم شما آسیب می رساند؟ 

به طور کلی به نظر می رسد که اگرچه نگاه کردن به کامپیوتر ممکن است باعث آسیب دائمی به چشم نشود، می تواند باعث برخی مشکلات تحریک کننده مانند خستگی چشم و خشکی چشم شود.

همچنین مهم است که به یاد داشته باشید، احتمال بسیاری از مشکلات دیگر در ارتباط با نشستن و خیره شدن به کامپیوتر برای مدت طولانی، مانند ترومبوز ورید عمقی (DVT) به دلیل عدم تحرک وجود دارد.

منبع:

https://www.news-medical.net

Loading

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.